شیوا حلیمی اسکویی زنی فعال در فعالیت‌های مربیگری و مدیریتی ورزش بانوان

حلیمی: از دوران ابتدایی تقریبا در تمامی رشته‌های ورزش مدرسه‌ای مهارت داشتم و در رشته‌های آموزشگاهی از قبیل هندبال، والیبال، آمادگی جسمانی و شطرنج شرکت می‌کردم و مقام می‌آوردم.

گفتگوی خبرنگار سایت ورزش بانوان با شیوا حلیمی اسکویی مدرس دانشگاه و مربی والیبال، را در ذیل می‌خوانید:

*خودتان را برای خواننده‌های سایت ورزش بانوان معرفی کنید؟

من شیوا حلیمی اسکویی کارشناس ارشد تربیت بدنی با گرایش مدیریت ورزشی و اهل شهرستان اسکو یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی هستم.

*از کجا و چگونه ورزش را شروع کردید؟

از بچگی به ورزش علاقه داشتم چون پدرم ورزشکار بود و تشویقم کرد.

اولین ورزشی که شروع کردم ژیمناستیک بود. بعضی حرکات این رشته مثل غلت زدن را از پدرم یاد گرفته بودم و برای هر غلت زدن جایزه نقدی از پدرم می‌گرفتم. البته من هم سعی می‌کردم تعداد بیشتری غلت بزنم و پول بیشتری ببرم.

*چطور شد که به سمت والیبال رفتید؟

مادرم بسیار فداکار و روشن فکر است. از آنجایی که دوست نداشت کوتاه قد شوم، زمانی که ۱۴ ساله بودم، با اصرار او در کلاس والیبال ثبت نام کردم. مجبور شدم بروم ولی اوایل چون هیچ شناختی از این رشته نداشتم، زیاد علاقه‌ای هم به آن بروز ندادم. ولی با دیدن بازی مربی و بازیکنان کم کم علاقه‌مند شدم.

*چند سال ورزش قهرمانی کار کردید؟ از چه سالی پا به مربیگری گذاشتید؟

از دوران ابتدایی تقریبا در تمامی رشته‌های ورزش مدرسه‌ای مهارت داشتم و در رشته‌های آموزشگاهی از قبیل هندبال، والیبال، آمادگی جسمانی و شطرنج شرکت می‌کردم و مقام می‌آوردم.

زمانی که رشته تربیت بدنی را انتخاب کردم سعی کردم مربیگری را آغاز کنم. البته اولین مدرک مربیگری را در رشته آمادگی جسمانی زمانی که ۱۹ سال داشتم گرفتم.

*وقتی ورزشکار بودید با چه مشکلاتی ضمن تمرین کردن دست و پنجه نرم می‌کردید؟

در زمان ما نبود نیروهای متخصص کافی و از همه مهم‌تر فقدان حمایت‌های مالی همیشه باعث می‌شد تا با سرافکندگی در میادین مسابقات ظاهر شویم. آن زمان برای شرکت در مسابقات حتی لباس همرنگ والیبال نداشتیم تا به صورت یک دست در میدان ورزشی رقابت کنیم.

*در حال حاضر مشغول چه فعالیت‌هایی هستید؟

به خاطر اینکه دبیر تربیت بدنی و مدرس دانشگاه هستم باید با تمامی رشته‌های ورزشی کم و بیش آشنایی داشته باشم ولی بیشترین تخصصم در رشته‌های والیبال، بدمینتون، شنا و شطرنج می‌باشد. در حال حاضر نایب رییس هیات والیبال شهرستان، نایب رئیس هیات همگانی شهرستان، عضو هیات رئیسه هیات دوومیدانی شهرستان و مسئول کمیته آموزش و استعداد یابی هیات بدمینتون استان هستم.

* از دیدگاه شیوا حلیمی اسکویی سطح ورزش بانوان در شهرستان اسکو چطور است؟

متاسفانه بیشتر خانواده‌ها مخصوصا در قشر بانوان به ورزش نگاه تفریحی داشته و نگاه قهرمانی ندارند؛ بنابراین سطح ورزش شهرستان خیلی پایین است. با توجه به استعداد‌هایی که من در نوجوانان و جوانان شهرستان اسکو می‌شناسم اگر این ورزشکاران به خوبی مدیریت شده و به صورت قهرمانی به ورزش نگاه کنند، شهرستان اسکو می‌تواند جایگاه اصلی خود را پیدا کرده و در سطح استان جز تیم‌های مطرح گردد.

*مربیان چقدر در این اتفاق سهم دارند؟

زیاد. چون بیشتر مربیان استان به علت تعصب‌های بیجا نسبت به بازیکنان تیم خودشان از بازیکنان شهرستانی کمتر استفاده می‌کنند به همین دلیل موفقیت چندانی هم بدست نمی‌آورند، اگر واقعا بازیکنان مستعد برای تیم‌های استانی انتخاب شوند بیشتر از این می‌توانند موفق شوند. موفقیت در ورزش قهرمانی در گرو یک مربی موفق و متخصص هست.

*مشکلات ورزش در شهرستانی مثل اسکو؟

در حال حاضر نبود اسپانسر در تمامی رشته‌های ورزشی باعث شده بانوان ورزشکار ما با انگیزه کمتر فعالیت کنند؛ که منجر به پسرفت ورزش بانوان در شهرستان‌ها خواهد شد. متاسفانه در سطح شهرستان با کمبود اسپانسر مخصوصا در قشر بانوان مواجه هستیم. همان حامیان مالی اندک هم تمایل دارند در ورزش آقایان سرمایه گذاری کنند. این در حالی است که ما استعدادهای زیادی در ورزش بانوان شهرستان در تمامی رشته‎ها داریم.

مشکل دیگری که باعث افت ورزش شهرستان شده است، واگذاری سالن‌های ورزشی شهرستان به بخش‌های خصوصی است. یه همین خاطر همیشه با مشکل سالن مواجه هستیم. به نظر من اگر یک سالن مختص بانوان باشد بهتر می‌توان آن را مدیریت نمود در حال حاضر بهترین زمان‌های تمرین در اختیار آقایان قرار گرفته و زمان‌هایی که در واقع زمان مرده به حساب می‌آیند را به بانوان اختصاص می‌دهند. به عنوان مثال شما در وسط تابستان هر چقدر هم تلاش کنید برای ساعت ۵ بعد از ظهر نمی‌توانید تایم بگیرید همیشه باید در فصل گرم سال وسط ظهر تمرین کنید که به نظر من باید اصلاح شود.

*در آینده چه برنامه‌ای را دنبال خواهید کرد؟

هدف اصلی من توسعه ورزش شهرستان اسکو به خصوص در قشر بانوان هست که به نظرم اولین قدم برای توسعه ورزش الگو سازی برای خانواده‌های ورزشکاران هست که دیدگاه آنها نسبت به ورزش را تغییر دهیم تا به ورزش با دید قهرمانی نگاه کنند نه تفریحی.

*شرحی از مدارک مربی‌گری‌تان بدهید.

در حال حاضر در رشته والیبال مربیگری درجه ۲ و داوری درجه ۲، مربیگری درجه ۳ در رشته‌های آمادگی جسمانی، هندبال،  ژیمناستیک، دوچرخه سواری، کارت نجات غریق درجه ۲ و همچنین کارت درجه ۳ مربیگری و داوری بدمینتون را دارم.

*سهم خانواده و اطرافیان شیوا حلیمی اسکویی در موفقیت امروز شما؟

بهترین مشوق‌های من در زندگی پدرم، مادرم و خواهر عزیزم بودند که همیشه در همه حال و همه وقت مورد تشویق و حمایت‌شان بودم. همچنین خانم پاشایی مربی اول والیبالم و در رشته بدمینتون هم موفقیت‌هایم را مدیون زحمات آقای مددیان هستم که جا دارد همین جا از زحمات تک تک عزیزان و همچنین حمایت‌های همه جانبه همسر مهربانم تقدیر و تشکر کنم.

شیوا حلیمی اسکویی زنی فعال در فعالیت‌های مربیگری و مدیریتی ورزش بانوان