سرخط خبرها

تشریح آخرین وضعیت موسسه اعتباری کاسپین/مردم و مسوولان موسسه چه می‌گویند؟

کاسپین

موسسه اعتباری کاسپین یک ماه پس از اظهارات یکی از مقامات قضایی توانسته روزهای پرالتهاب را بگذراند اما همچنان برخی از سپرده‌گذاران با ابهام‌ها و سوالات بسیار مواجه هستند.

موسسه اعتباری کاسپین با پشتوانه مناسب خود توانست روزهایی که داشت تبدیل به بحران می‌شد را به سلامت پشت سر بگذارد اما برخی از سپرده‌گذاران همچنان نگران سپرده‌های خود هستند و ابهام‌های بسیاری در این مورد دارند. سپرده‌گذاران سوال می‌کنند چرا برخی از شعب پول پرداخت نمی‌کنند یا پرداختی آنها بسیار کم است.

یکی دیگر می‌پرسد چرا بانک مرکزی از موسسه اعتباری کاسپین حمایت نمی‌کند؟ دیگری اظهار می‌دارد چرا مسوولان موسسه مصاحبه نمی‌کنند و در مورد آخرین وضعیت کاسپین خبر نمی‌دهند؟ یکی از سپرده‌گذاران می‌پرسد چرا فقط برخی از شعب مشکل دارند و شعب دیگر خبری نیست؟

یکی از سپرده‌گذاران از بانک مردم پرسیده اگر این موسسه اعتباری از بانک مرکزی مجوز دارد و عضو صندوق ضمانت سپرده‌گذاران است و در بورس هم هست و مشکلی وجود ندارد پس چرا پول ما پرداخت نمی‌شود؟

دیگری نیز می‌گوید چنین وضعیتی بسیار مشابه تعاونی منحل شده ثامن‌الحجج و میزان است و ما می‌ترسیم برای سپرده ما اتفاقی رخ دهد و مانند سپرده‌گذاران این تعاونی سرگردان شویم.

مسوولان کاسپین چه می‌گویند؟

بنا به درخواست عدیده سپرده‌گذاران محترم موسسه اعتباری کاسپین خبرنگار بانک مردم سراغ شعب و مسوولان موسسه رفته و در مورد اظهارات سپرده‌گذاران پرس و جو کرده است.

سپرده‌گذاران موسسه اعتباری کاسپین می‌دانند که تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج که به مشکل برخورد و منحل شد اصلا مجوز نهایی بانک مرکزی برای فعالیت نداشت. البته این تعاونی در دولت قبل بسیار فعال بود و حتی عبارت تحت نظارت بانک مرکزی در تابلوهای خود درج کرده بود اما مجوز نهایی موسسه اعتباری را اخذ نکرد و قطعا صدور مجوز برای یک موسسه اعتباری نشان می‌دهد که مسوولان بانک مرکزی به آن موسسه و بانک اعتماد کامل دارند و از حمایت این نهاد نظارتی برخوردار است.

پس…

طبق اعلام خود بانک مرکزی موسسه اعتباری کاسپین دارای مجوز است. همچنین این موسسه عضو صندوق ضمانت سپرده‌گذاران است و این به معنای آن است که سپرده سپرده‌گذارانی که عضو این صندوق هستند بیمه است.

مساله اساسی این است که چرا برخی از شعب (مانند شعب شهر اردبیل) سپرده سپرده‌گذاران را نمی‌دهد. پاسخ به این سوال نیز سخت نیست.

برای پاسخ به این سوال باید بدانیم که…

بانک و موسسات اعتباری واسطه پول هستند؛ یعنی هیچ بانک و موسسه‌ای، پول و سپرده‌ای که از مردم می‌گیرد در گاو صندوق نگه نمی‌دارد بلکه همان پول را به دیگران قرض می‌دهد و اگر این کار را نکند غیر عقلانی است.

به طور مثال…

یک بانک متعهد می‌شود به سپرده‌گذاران خود سود ۱۰ درصدی بدهد. قطعا با ذخیره کردن پول سپرده‌گذاران و در گاو صندوق گذاشتن نمی‌تواند سود سپرده‌گذاران را بدهد بلکه باید همان پول را به متقاضیان تسهیلات، وام دهد و از آنها مثلا سود ۱۲ درصد بگیرد تا خود بانک نیز ۲ درصد سود کند. یا بانک پول مردم را در جایی مطمئن سرمایه‌گذاری می‌کند و به تولیدکنندگان تسهیلات می‌دهد. سخت نیست که بدانیم موسسه اعتباری کاسپین نیز سپرده‌های مردم را به بسیاری از افراد وام داده یا در جایی دیگر سرمایه‌گذاری کرده تا سود مردم را بتواند پرداخت کند. این یک معادله بسیار ساده است.

به همین علت بخش اعظمی از سپرده مردم در دست گروهی دیگر از مردم است و موسسه اعتباری کاسپین روی تعهد و قرارداد سپرده‌گذاران خود حساب باز کرده بود.  قطعا هر بانک و موسسه اعتباری‌ای که سپرده‌گذارانش زودتر از موعد درخواست پول کنند آن هم با این حجم تقاضا توانایی پاسخ دادن به آن را ندارند.

چه بخواهیم و چه نخواهیم هم مردم به بانک‌ها احتیاج دارند و هم بانک‌ها به مردم اما در وضعیت فعلی بسیاری از بانک‌ها در رکود شدید به سر می‌برند. قطعا بانک‌های بزرگ و دولتی نیز با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند و مراجعه درصد کمی از سپرده‌گذارانش – حتی کمتر از تعداد سپرده‌گذاران کاسپین متقاضی دریافت سپرده – برای دریافت پول برای آنها نیز دردسر درست می‌کند.

اگر سپرده‌گذاران کاسپین می‌خواهند مشکل این موسسه به طور کامل رفع شود و در روند سوددهی آن خللی وارد نشود و شعبی که مشکل دارند به روزهای عادی بازگردند باید و باید و باید خود رفتاری عادی داشته باشند.

به گفته کارمندان و روسای شعب کاسپین، رفتار بعصی از افراد در یک ماه اخیر بسیار عجیب بود. مثلا بسیاری از سپرده‌گذارانی که ۸ ماه دیگر موعد سررسید سپرده‌شان بوده ناگهان مریض شده و به صورت اورژانسی احتیاج به سپرده خود دارند. قطعا این حق سپرده‌گذاران است که پول خود را مطالبه کنند اما اینکه ناگهان حجم زیادی از سپرده‌گذاران دچار مشکل می‌شوند و پول مطالبه می‌کنند نمی‌تواند طبیعی باشد. این همان حالت غیر عادی است و به سختی می‌توان از موسسه هم انتظار داشت رفتار عادی داشته باشد.

به عبارت بهتر…

اگر پول نقد فقط هزار میلیارد تومان باشد و سایر منابع، تسهیلات داده شده باشد نمی‌توان انتظار داشت یک شبه دو هزار میلیارد تومان پرداخت صورت بگیرد. اگر سپرده‌گذران رفتار عادی از موسسه اعتباری می‌خواهند و نگران پول خود هستند باید به جای هجوم به شعب، خود رفتار عادی داشته باشند و صبر پیشه کرده و با کارکنان شعب همکاری کنند. تعجب‌آور اینکه برخی‌ها به کارمندان موسسه تهمت‌های عجیب و غریب می‌زنند و ادعا می‌کنند کاسپین دیگر پولی ندارد! سپرده‌گذاری که نگران پول خود است نباید دیگران را تحریک کند تا بترسند و آنها هم برای دریافت پول خود هجوم بیاورند چراکه هجوم سپرده‌گذاران مساوی است با دیر رسیدن به سپرده همان سپرده‌گذاری که دیگران را تحریک کرده!

تراز مالی و بررسی صورت‌های مالی تعاونی‌های ادغام شده و یا در حال ادغام کاسپین نشان می‌دهد این موسسه در میان سایر موسسات اعتباری وضعیت خوبی دارد و سپرده‌گذاران نباید نگران باشند چراکه دلایل اعتماد به کاسپین بسیار بیشتر از دلایل عدم اعتماد به آن است.

ادغام چه شد؟

به گفته مسوولان موسسه اعتباری کاسپین به زودی با ادغام تعاونی‌های این موسسه بسیاری از مشکلات به وجود آمده حل خواهد شد. البته به نظر می‌رسد هیات‌مدیره کاسپین باید در ادغام و رفع مشکلات موجود زودتر از اینها ادغام می‌کرد اما تجربه نشان داده ادغام‌  تعاونی‌ها در کشور ما بسیار کند صورت می‌پذیرد. موسسات اعتباری و یا بانک‌هایی که تعاونی‌هایی را در خود ادغام کرده‌اند همواره با مشکل بوروکراسی مواجه بوده‌اند و قطعا این مشکل باید برای موسسه اعتباری کاسپین که خود از ۸ تعاونی اعتباری کوچک و بزرگ به وجود آمده باید دو چندان باشد.

مسوولان این موسسه خبر داده‌اند که با وجود بوروکراسی و سنگ‌اندازی‌های فراوان روند ادغام تعاونی‌ها بعد از تاخیر چند ماهه شتاب گرفته و خبرهای خوب سریالی در پیش روی سپرده‌گذاران است.

از طرفی روند پیوستن کاسپین به شبکه شتاب و توسعه بانکداری الکترونیک موجب افزایش اعتبار این موسسه خواهد شد و با آغاز تبلیغات تلویزیونی روزهای بسیار روشنی در انتظار این موسسه نوپا اما پرادعا و چابک است.

آنهایی هم که می‌پرسند چرا بانک مرکزی در این باره اطلاعیه‌ای صادر نمی‌کند بدانند که بانک مرکزی چند هفته پیش چنین کاری کرد و با انتشار اطلاعیه‌ای خیال بسیاری از سپرده‌گذاران را راحت کرد چراکه بانک مرکزی در آن اطلاعیه موضوع مجاز بودن کاسپین را تاکید کرده بود.

قطعا اظهارات چند روز اخیر مسوولان موسسه اعتباری کاسپین موجب دلگرمی سپرده‌گذاران شده و این روند باید ادامه داشته باشد چراکه سپرده‌گذارانی که تمام زندگی خود را با اعتماد به کاسپین در این موسسه سپرده‌گذاری کرده‌اند نیز حق دارند نگران باشند و اقدامات پرشتاب و موثر مسوولان این موسسه اعتباری می‌تواند بیش از پیش بر اعتماد مردم و اعتبار کاسپین بیفزاید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

9 نظر

 1. علیرضا

  به نام خدا

  موضوع: ظلم و بی تدبیری و تقصیر و دروغگویی و مسئولیت ناپذیریِ غیرقابل توجیه آقای سیف؛ (یعنی بانک مرکزی و دولت)

  جناب نادر قاضی¬پور؛ نمایندۀ محترم مردم شریف ارومیه

  باسلام
  احتراماً در خصوص قضیۀ مؤسسه اعتباری کاسپین، ضمن تشکر فراوان از پیگیری شما، نکاتی را جهت تشحیذ ذهن حضرتعالی، به استحضار می¬رسانم:
  قضیۀ مؤسسۀ اعتباری کاسپین، به دلایلی، با تعاونی¬هایی چون ثامن الحجج و میزان بسیار متفاوت است و آقای سیف؛ (یعنی بانک مرکزی و دولت)؛ دیگر نمی¬توانند با مغالطه، تقصیر را متوجه مردم و طمع سپرده¬گذاران کنند و از مسئولیت پذیری بگریزند. هرچند که تعاونی¬های اعتباری ثامن الحجج و میزان نیز واجد جواز بودند و سال¬های متمادی فعالیت می¬کردند و از رسانۀ ملی تبلیغات داشتند و همان¬طور که مستحضر می¬باشید، یک بقالی نمی¬تواند بدون مجوز چنین فعالیتی داشته باشد؛ لکن به هر جهت، غیر مجاز اعلام شدند؛ اما اینک، مؤسسۀ اعتباری کاسپین، در اسفند ۱۳۹۴، اخذ مجوز رسمی نموده و افزون بر ۹ ماه، با نصب تابلو و جواز کاسپین، از هزاران شهروند ایرانی، میلیاردها تومان سپردۀ جدید اخذ کرده¬است.

  ماجرا از این قرار است که ۸ تعاونی اعتباری، ابتدا منحل شدند و بعد، به کاسپین، مجوز اهداء شد تا آنها را ادغام کند و دارایی¬ها و بدهی¬هایشان را منتقل نماید. تعاونی اعتبار فرشتگان (با حدود ۱۸ سال سابقۀ فعالیت)؛ یکی از ۸ تعاونی مذکور و البته بزرگترین تعاونی ادغامی و واجد افزون بر ۵۰ درصد از سهام مؤسسۀ اعتباری کاسپین است و از همین رو، مدیر عامل و غالب اعضای هیأت مدیرۀ مؤسسۀ اعتباری کاسپین نیز متعلق به همان تعاونی اعتبار فرشتگان است. در وهلۀ بعد، بلافاصله، در تمان ایران و نه فقط در یک استان، شعب تعاونی¬های منحل شده، تابلو و مجوز کاسپین را نصب کردند و با معرفی خود به¬عنوان مؤسسۀ واجد مجوز کاسپین، شروع به جلب اعتماد مردم و اخذ سپردۀ جدید نمودند؛ اما پس از حدود ۹ ماه، دادستان محترم تهران، بنا بر گزارش بانک مرکزی، اعلام کرد که تعاونی اعتبار فرشتگان، مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان سپرده اخذ کرده و مبلغ ۴ هزار میلیارد تومان کسری و زیان دارد و دو مدیر آن نیز بازداشت شده¬اند. متعاقب این خبر، سپرده¬گذاران نگران شده و به شعب کاسپین هجوم بردند و متعاقب عدم پرداخت سپرده¬های خود و نیز عدم پاسخگویی بانک مرکزی و مسئولین کاسپین، اقدام به تجمع اعتراضی کردند.

  پس از این تجمعات، آقای سیف، اقدام به توجیهاتی کرد که شگفت انگیز است و بر خشم مال باختگان می¬افزاید؛ چراکه آنان احساس می¬کنند؛ علاوه بر ضرر مالی، به شعورشان نیز توهین می¬شود.

  توجیه آقای سیف این است که؛ اولاً) مجوز مؤسسۀ اعتباری کاسپین مشروط بوده و تا زمان عدم انتقال دارایی¬ها و بدهی¬های ۸ تعاونی فوق¬الذکر، حق اخذ سپرده جدید نداشته¬است و مردم از مشاهده مجوز کاسپین در سایت بانک مرکزی، دچار سوء¬تفاهم شده¬اند!!! ثانیاً) اقد ام به نصب تابلو، بدون اجازۀ بانک مرکزی بوده و کار درستی نبوده¬است و مقصر، مسئولین کاسپین هستند!!! (در اینجا دقت بفرمایید که اگر یک شخص معمولی، بدون صلاحیت و تخصص، تابلوی یک پزشک را نصب و با این مانور متقلبانه، از تعداد کمی از مردم، فقط مبلغ ۱۰ میلیون تومان اخذ کند، کلاهبردار محسوب می¬شود و پوست¬اش را می¬کنند؛ اما در اینجا از هزاران شهروند، ده¬ها میلیارد تومان اخذ شده و در واقع، جرم و جنایتی عظیم در بستر تخلف و تقصیر بانک مرکزی رخ داده¬است) و ثالثاً) مسئولیت کسری¬های ۸ تعاونی ادغامی و منحل شده، با مدیران و سهامداران آنهاست (نه با دولت و نه با کاسپین)!!! البته، کاسپین در واقع همان ۸ تعاونی منحل شدۀ موصوف است؛ لکن آقای سیف، برای اینکه مجوزش دچار خدشه نشود و به تبع، مسئولیتی نیابد، سعی دارد تا کاسپین را هم تبرئه کند.

  در اینجا باید پرسید؛

  الف) چرا مشروط بودن مجوز و نیز عدم حق نصب تابلو و اخذ سپرده به نام کاسپین، در مجوز ذکر نشده است و طی حدود ۹ ماه، اطلاع رسانی نشده است؟

  ب) در خصوص نصب تابلوی کاسپین در صدها شعبه در سراسر ایران، وظیفه نظارتی بانک مرکزی و صدها بازرس¬اش چیست؟

  ج) اگر یک قاضی در یکی از استان¬ها، دستور ناصوابی بابت نصب تابلو¬های کاسپین در تعاونی¬های منحل شده داده؛ چرا بانک مرکزی اطلاع رسانی نکرده¬ و مانع نشده¬است؟ دستور قاضی موصوف، به¬عنوان نمایندۀ حاکمیت، دولت را مسئول نمی¬کند؟

  د) چرا به چند تعاونی بحران زده و بعضاً واجد حدود ۵۰ درصد زیان، مجوز داده شده¬است؟ این تعاونی¬ها باید ورشکسته و متوقف اعلام و مآلاً تصفیه می¬شدند و مطابق قانون تجارت در تمام اوراق خود، در حال تصفیه بودن را ذکر می¬کردند؛ نه اینکه در قالب کاسپین به آنها مجوز اهداء شود و حدود ۹ ماه نیز سپردۀ مجدد اخذ کنند؛ زیرا محرز است که همان ۸ تعاونی بحرانی و واجد کسری و زیان، مؤسسۀ کاسپین را تشکیل داده¬اند و به تبع، بحران خود را به آن؛ (یعنی به سپرده¬گذاران جدید که با مشاهدۀ مجوز سپرده¬گذاری کرده¬اند) منتقل می¬کنند؛ شبیه اینکه نام یک انسان مفلس و سرطانی را از «حسن کچل» به «زلف¬علی» تغییر دهیم؛ در ماهیت تغییری می¬کند؟

  ﻫ) اگر ایشان نمی¬دانسته که تعاونی¬های منحله، بحران مالی و زیان دارند؛ چرا قبل از حسابرسی، مجوز کاسپین و ادغام را صادر کرده¬است؟ ایشان و بانک مرکزی، طی مراحل چند ماهه و هفت خوانِ رستمِ اخذ مجوز، چکار می-کردند؟ بدیهی است که بدهی و زیان تعاونی اعتبار فرشتگان، طی حدود ۱۸ سال فعالیت ایجاد شده¬است و نه بعد از صدور مجوز و طی حدود ۹ ماه اخیر.
  حالیه، نظر به مراتب معنونه، قضیۀ کاسپین، بی¬تدبیری بزرگی در دولت مدعی تدبیر است که با این مغالطه¬ها و مسئولیت گریزی¬ها؛ حداقل نسبت به سپرده¬گذارانی که پس از اخذ مجوز و در سال ۱۳۹۵ سپرده¬گذاری کرده¬اند، توجیه نمی¬شود. در انتها لازم به ذکر است که آقای سیف، بارها مردم را به دوری از مؤسسات مالی غیر مجاز و سپرده¬گذاری در مؤسسات مجاز تشویق کرده و سپرده ایشان را تضمین شده اعلام نموده که با یک سرچ در اینترنت، قابل مطالعه است؛ برای مثال؛
  به این سخنان آقای سیف (رئیس کل بانک مرکزی)، در اردیبهشت ماه سال ۹۵ که خبرگزاری مهر آن را منتشر و در روزنامۀ دنیای اقتصاد چاپ شده است توجه کنید :

  لیست و مشخصات بانکها و موسسات غیر مجاز در سایت بانک مرکزی وجود دارد و مردم می توانند با مراجعه به این سایت نسبت به سپرده گذاری در بانک¬های مجاز مورد تأئید بانک مرکزی اقدام کنند.

  وی با بیان اینکه خطر سپرده¬گذاری در بانک¬ها و مؤسسات غیر مجاز، از دست دادن تمامی سرمایه یک فرد است، افزود: مردم باید همیشه آگاه و مطلع باشند که سرمایه¬گذاری¬ها در مؤسساتی باشد که دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی هستند و به این امر توجه کنند که سپرده-گذاری در مؤسسات غیر مجاز خطر دارد و باید تبعات آن را قبول کنند.

  وی هم¬چنین در مرداد ماه سال ۹۴ که خبرگزاری خانه ملت آن را نشر داده¬است گفته بود:

  با بیان اینکه سپرده¬گذاری در مؤسسات مالی غیرمجاز با توجه به ریسک¬ها و خطراتی که منابع را تهدید می¬کند به صلاح نیست، تاکید کرد: لذا تأکید می¬کنیم مردم منابع خود را نزد مؤسسات مجاز سرمایه¬گذاری کنند.

  باتشکر و تجدید احترام

  علیرضا موثق

  رونوشت برای آقایان حسن روحانی و محسن رضایی و علی مطهری و احمد توکلی و علی لاریجانی

  پاسخ
 2. پروین

  تو رو خدا شما مسئولین یه کاری بکنین.زندگیمون رو هوا هست.تمام سرمایه مادر مریصمو ریختم تو این موسسه.چند بار به بانک مرکزی زنگ زدم تحقیق کردم گفتن مجوز رسمی داره.حالا اقای سیف خودشو کشیده کنار.وتقصیر گردن کس دیگه ای می زاره.خواهشا رسیدگی کنین مادرم دارو می خواه داروهاش گرونن.من دارم سکته می کنم.تو رو خدا نگذرارین پول ای پیرزن رو بخورن

  پاسخ
 3. مرتضی محمودزاده

  سلام
  ضمن. تشکر از زحماتتون مایلم فقط زمان پایان دقیق این بلاتکلیفی
  را برای ما بفرمایید چرا که بازم اثرات این مشکلات بدوش مردم زحمت
  کش ایران است.

  پاسخ
 4. محمد علی اکبری

  باسلام لطفاً به وضعیت موسسه مجوز دار از بانک مرکزی که آقای سیف امضاء کردهیعنی موسسه اعتباری کاسپین رسیدگی فرمایید من و همسرم به امید خرید خانه ای با چند متر بزرگتر تمام داراییمان را به کاسپین دادیم تا با سودش دردهایمان را التیام ببخشیم که متاسفانه نه تنها سودی نمی دهد ، اصل پولمان و تمام پولمان به مبلغ ششصد میلیون تومان را مسدود کرده و جواب درست و حسابی هم نمی دهند.چرا با آبروی مردم بازی می کنید .توی این مملکت به کی میشه اعتماد کرد؟آقای رهبر عزیز به فریادمان برسید.اینکه نمیشه پول مردم را بگیرند و هیچ پاسخگویی نباشد؟

  پاسخ
 5. حمید

  باید یک زمان مشخص برای برداشت مشخص کنند. چون امکان ندارد فردی که خودش را به خواب زده یا دستش در دست دزد و قاچاقچی است را بشود بازخواست کرد. ممکنه پول مردم را به اسم غیر به شمش تبدیل و فرستاده باشد خارج که وقتی اب از اسیاب افتاد و دولت عوض شد و وزیر و مدیر عامل موسسه و بازرس و اطلاعات و غیره تغییر کنند انگاه بروند پول خود را بردارند. اگر زمان مشخص نکنند حتما باید توسط امام جمعه ها و مردم ترور شوند و محاکمه نباید شوند چون وقت هدر میرود و هزینه دارد و جریمه به حساب قضائیه و وکیل و قاضی میرود و در زندان ساختن و امور منفی دیگر و افزایش جرم و جنایت و افسردگی مصرف میشود که خوب نیست تا افراد جوان و ناشناس و ساده بالا بیایند و کنترل امور را در دست بگیرند.

  پاسخ
 6. جواد

  سلام
  خواهشا ی جواب درست بدین لاعقل نزدیک شب عید داره میشه پولمون رو که نمیدین سود ماهیانه رو بدین مردم گرفتارن این چه مسخره بازیه هست که آقایان مدیران موسسه در آوردن خدا ازشون نگذره.

  پاسخ
 7. علی

  اگر سیف سال ۹۴ عجولانه مجوز به کاسپین نمیداد و بمنظور ساماندهی به موسسات و تعاونی های غیرمجاز حسابهای تعاونیهای زیرمجمومه کاسپین را بلوکه میکرد و انتقال و ادغام وتشکیل کاسپین را انجام میداد و بعد از آن در سایت بانک مرکزی اعلام میکرد موسسه ای بنام کاسپین مجاز است الان هیچگونه مشکلی نبود ولی متاسفانه ابتدا اعلام کرد کاسپین مجاز است والان هم ملت از این بابت ناراحت هستند که به سیف و مجوز بانک مرکزی و بنوعی به دولت اعتماد کرده اند و سپرده خود را ادامه یا افتتاح کرده اند ولی اکنون سیف اشتباه خود را نمیپذیرد و خشمگینی سپرده گذارن بیشتر از این لحاظ میباشد و احساس میکنند به شعورشان توهین شده و مورد سوء استفاده قرار گرفته اند و بنوعی فریبشان داده اند

  پاسخ
 8. هادی برنا

  سلام درنهایت اینطور بنظر میرسد اگر مردم باهم اتحاد کنند و سر مایها شونو در بانگهای دو لتی بسپارند تمام این موسسات که مثل قارچ روییده اند جمع میشوند

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *