حدود ۳۰ چهره اصلاح طلب برای انتخابات شورای شهر ارومیه آماده می شوند.

به گزارش انتخاب، در حالی که ۵ ماه به انتخابات شورای شهر باقی مانده روز به روز فضای انتخاباتی شفاف تر می شود و نامزدهای انتخابات با کارنامه و توانمندی های متفاوت خود را برای حضور در این عرصه آماده می کنند.

پیگیری های خبرنگار نشان می دهد اصلاح طلبان نزدیک به ۳۰ گزینه اولیه را روی میز خود قرار داده اند و این تعداد با نزدیک شدن به انتخابات شورا ها احتمالا افزایش پیدا کند.

 همزیستی و ائتلاف!

اگرچه در بسیاری از شهرهای ایران، انتخابات بین اصلاح طلبان و اصولگرایان برگزار می شود اما در ارومیه انبوهی از فاکتورها در انتخابات تاثیرگذار هستند که هر کدام می توانند در نتیجه انتخابات تاثیرگذاری داشته باشند. از طرفی اصلاح طلبان و اصولگرایان ارومیه هر کدام جداگانه در حال برنامه ریزی برای انتخابات هستند که هر دو جریان شاهد اختلافات داخلی هستند. اصولگرایان در انتخابات مجلس اخیر به جای معرفی سه نامزد در شهر ارومیه تنها دو نفر را معرفی کردند تا شاید کمی از این اختلافات را بپوشانند. یکی از این دو نفر هم نادر قاضی پور بود که یک اصولگرای تمام عیار نیست و همواره انتقاد جدی به عملکرد دولت راستگرای احمدی نژاد داشت.

اختلاف دیگر اختلافاتی بود که گاهی بین قومیت های مختلف در منطقه بروز می کند. در دور دوم انتخابات مجلس، این تضاد خود را به شکل جدی نشان داد چنانکه دو نامزد ترک که یکی اصلاح طلب و دیگری اصولگرا بود وارد مجلس شدند و دو نامزد کرد که گرایش اصلاح طلبی داشتند از راهیابی به خانه ملت بازماندند. این در حالی بود که گروه های اصلاح طلب برای انتخاب بین دو نامزد کرد اختلاف نظر داشتند. در چند انتخابات اخیر جامعه کرد ها عموما از اصلاح طلبان حمایت کردند چنانچه بیشترین رای میرحسین موسوی و حسن روحانی در مناطق کردنشین بود. در بعضی شهرهای کردنشین استان رای روحانی بالای ۹۰ درصد بود.

در مقابل بعضی چهره های شناخته شده و نمایندگان ترک زبان اصولگرای مجلس در چند ماه گذشته ارتباط خود را با بعضی جریان های قومیتی افزایش دادند به طوری که بعضی از این نمایندگان نامه هایی برای رسیدگی به وضعیت یکی از زندانیان پان ترک نوشتند.

مسئله دیگری که می تواند یک چالش برای انتخابات ارومیه باشد مسئله حضور زنان است. صحبت های نماینده اول ارومیه که شاید کنایه به الهه سرشار، نامزد ناکام اصلاح طلبان بود و شاید کنایه به شهربانو امانی، نماینده مجلس پنجم و ششم، جامعه زنان را برای حضور در انتخابات تحریک کرده است اصلاح طلبان امیدوارند با قرار دادن زنان موفق ارومیه، فعالان سیاسی اصلاح طلب سرشناس، شخصیت های تاثیرگذار و روزنامه نگاران شناخته شده،  شانس خود را برای کنار گذاشتن اختلافات زبانی و رسیدن به ائتلافی فراگیر از نیروهای سیاسی آزمایش کنند. از پانزده عضو شورای شهر ارومیه دو نفر زن هستند و البته در میان سی نامزد اولیه اصلاح طلبان که در گزارش ایلنا اسامی آنها آمده است، نام ده خانم دیده می شود.

سکوی پرش

اما مهترین ویژگی شورای شهر ارومیه آنجاست که روح الله حضرت پور و هادی بهادری که امروز روی کرسی های بهارستان نشسته اند از اعضای شورای شهر ارومیه بودند که برای حضور در مجلس از مسئولیت سابق خود استعفا دادند و همین مسئله نشست روی صندلی های شورای شهر را به عنوان یک سکوی پرتاب برای بسیاری از کنشگران سیاسی آذربایجان غربی جذاب کرده است.

هیئت نظارت

همه این اختلافات باعث شده است تا انتخابات ارومیه، مثل یک مسابقه فوتبال، جذاب، دیدنی و غیر قابل پیش بینی باشد. از دوازده نماینده استان شش نفر گرایش واضح اصلاح طلبی دارند و چهار نفر دیگر در زمره حامیان دولت قرار می گیرند. اما تا لحظه تدوین گزارش هیچ خبری از انتخاب هیئت نظارت بر انتتخابات در آذربایجان غربی مخابره نشده است. ارومیه منتظر روزهای مهمی است…

-جدول