انتقاد شدید روزنامه شرق از مهران مدیری:تبدیل شده اید به یک شومن سیاسی و زینت المجالس برخی محافل

شرق در یادداشتی به قلم احمد طالبی نژاد منتقد سینما نوشت:مهران مدیری تا وقتی مستقل می‌اندیشید، حاصلش می‌شد مجموعه‌های طنز شبانه‌ای مثل پاورچین و نقطه‌چین و شب‌های برره و حتی قهوه تلخ که نوعی دهن‌کجی به تلویزیون هم بود.

اما از وقتی این موقعیت طلایی را وانهاد و به انواع سفارش‌ها گردن نهاد، تبدیل شد به یک «شومن سفارشی» و زینت‌المجالس برخی میهمانی‌های سیاسی و تا آنجا درمانده شد که وقتی خواست به جایگاه پیشینش بازگردد، حاصلش شد «در حاشیه ١ و ٢» که نه آقایان سفارش‌دهنده را راضی کرد و نه تماشاگران مشتاق مدیری را.

در پس این دو مجموعه، نوعی سفارش جناحی تتق می‌زد؛ اینکه مثلا «این بار پوز پزشکان و بیمارستان‌های خصوصی را بزنید . سفارش‌هایی از این دست که مدیری پذیرفت و یک هنرمند کارکشته و به قول لمپن‌ها کاربلد، تبدیل شد به شومن برنامه دورهمی که چون قرار است در هر برنامه، منویات آقایان را برآورده کند، کارش رسیده است به توهین و بددهنی و شعار‌های سطحی.

من باورم نمی‌شود مدیری که ادب و نزاکتش زبانزد همگان بود، کارش به آنجا رسیده باشد که جلوی دوربین رسانه مثلا ملی، خطاب به برخی مسئولان- احتمالا مقامات دولت فعلی- بگوید «بتمرگ سر جات».

گیریم که برخی مسئولان شایسته انتقاد تندوتیز هم باشند که حتما هستند، اما شایسته است هنرمندی مثل مدیری، بشود زبان گویای جناحی که مخالف دولت مستقر است؟ یعنی تا این حد کارش گیر کرده که با پرت‌وپلاگویی و بیان مسائل خاله‌زنکی، بخواهد مقرب درگاه مدیران سیاسی سیما شود؟ آخر آقای مدیری، ما شما را به عنوان یک نمایشگر موفق و مستقل می‌شناسیم یا بهتر است بگویم می‌شناختیم؛ اما شما پاک آبروی خود و همکارانت را به بازی گرفته‌ای. شما را چه به شومنی؟ شما نمایشگری. حیف آن سابقه درخشان نیست؟

پیشنهاد می‌کنم گاهی نگاهی به پشت سر بینداز. شب‌های برره را ببین، قهوه تلخ را ببین و بعد مقایسه کن با کارهای پیش‌پاافتاده‌ای مثل آن مجموعه که درباره شبکه‌های خارجی مخالف نظام ساختی یا مجموعه عطسه و همین دورهمی که ساختنش از هر تازه از راه رسیده‌ای برمی‌آید. به گمان من این تله‌ای است که سال‌های سال گرفتارش خواهی بود.

دوستی می‌پرسید من نمی‌دانم چرا مجموعه مهمی مثل «معمای شاه» را داده‌اند به یک جوان تازه از‌راه‌رسیده و نداده‌اند مثلا به تقوایی یا کارگردان‌هایی در آن حد و اندازه. پاسخ دادم کارگردان‌های کارکشته و نخبه، هرگز زیر بار ساختن متون سطحی و شعاری نمی‌روند، مگر کسانی که جویای نام و البته پول هنگفت هستند. حالا خطابم به جناب‌عالی است. آیا مهران مدیری باید در جایگاه این جوانان سوسول‌مسلکی که شومن برنامه‌های سفارشی هستند قرار گیرد و با آنها در یک ترازو قضاوت شود؟

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. سعید قربانی

  احمد طالبی نژاد و دستداندرکاران روزنامه شرق این بار به کاهدان زده اید به هرکسی ورچسب جناحی و سیاسی بخورد به مهران مدیری نمی خورد. مثلا فراستی کاملا جناحی و از سر شکم و باری به هرجهت و احزاب باد است ولی مدیری عقده فرو خورده و زبان گویای مردم است که این بار دارد زیرکانه و شاید جناح اندیشی مدیران فعلی صدا و سیما و با اغماض آنها پخش می شود حال شاید در نظر روزنامه ای همچون شرق و یا کیهان که همواره دربند جریان های سیاسی از خدا بی خبر و نان به نرخ روز خور که بوی از دلسوزی و انسانیت برای این مردم بیچاره نبرده اند و گاهی از سر لجبازی و رو کم کنی دست دزدادن و مرفهان بی درد را ناخواسته برای ملت رو می کنند. مدیری جناحی و سیاسی عمل کند ولی از نگاه مردم اینگونه نیست، مدیری همواره در هر دولتی مورد هجمه و انگ های سیاسی بوده است در دولت قبلی به خاطر سریال های انتقادی به دولت وقت مدتی او را از صحنه تلوزیون دور نگه داشتند و حالا باز او را بازگردانده اند او همچنان انتقاد های تند و تیز و بجای خود را می کند. اما هیچگاه از دایره حق و حق خواهی پا را فراتر نگذاشته است و البته شاید گاهی اشتباهاتی البته نه از نوع سیاسی داشته است ولی هرگز منتسب به جناح و جریان سیاست باز نبوده است.
  و دورود خدا بر مهدی موعود عج
  سعید قربانی

  پاسخ
 2. سعید قربانی

  احمد طالبی نژاد و دست اندرکاران روزنامه شرق این بار به کاهدان زده اید به هرکسی ورچسب جناحی و سیاسی بخورد به مهران مدیری نمی خورد. از این دست آدم هایی همچون فراستی کاملا جناحی و از سر شکم حرف می زنند و باری به هرجهت می برند و همواره جهت باد را می سنجند و سپس به آن سوی می روند.
  ولی مدیری عقده فرو خورده و زبان گویای مردم است که این بار دارد زیرکانه و شاید در پناه جناح اندیشی مدیران فعلی صدا و سیما و با اغماض آنها پخش می شود حال شاید در نظر روزنامه ای همچون شرق و یا کیهان که همواره دربند جریان های سیاسی از خدا بی خبر و نان به نرخ روز خور که بوی از دلسوزی و انسانیت برای این مردم بیچاره نبرده اند و گاهی از سر لجبازی و رو کم کنی دست دزدادن و مرفهان بی درد را ناخواسته برای ملت رو می کنند. مدیری جناحی و سیاسی عمل کند ولی از نگاه مردم اینگونه نیست، مدیری همواره به واسطه طرز تلقی و نگاه منتقدانه در سریال های خود در هر دولتی مورد هجمه و انگ های سیاسی بوده است. در دولت قبلی به خاطر سریال های انتقادی به دولت وقت مدتی او را از صحنه تلوزیون برای مدتی دور نگه داشتند و آنقدر تحت فشارش گذاشتند که هرکسی جای او بود الان در اورپا یا آمریکا در حال برنامه سازی بر ضد نظام بود و چون مردم همواره خواهان او بودن دوباره اش بازگرداندند. و او همچنان انتقاد های تند و تیز و بجای خود را می کند. اما هیچگاه از دایره حق و حق خواهی پا را فراتر نگذاشته است و البته شاید گاهی اشتباهاتی البته نه از نوع سیاسی و جناحی داشته است ولی هرگز منتسب به جناح و جریان سیاست باز از خدا بی خبر نبوده است.
  و دورود خدا بر مهدی موعود عج
  سعید قربانی

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *