اداره دبیرخانه مناطق آزاد به وزارت اقتصاد واگذار شد

نمایندگان مردم در خانه ملت مقرر کردند تا اداره دبیرخانه مناطق آزاد به وزارت اقتصاد واگذار شود.

به گزارش تین‌‌نیوز و به نقل از خبرگزاری خانه ملت سرانجام ماده ۲۷ لایحه ششم برنامه توسعه با اصلاح جزییاتی تصویب شد تا مناطق آزاد سرانجام به وزارت اقتصاد واگذار شود.

بر اساس این گزارش صبح امروز (یکشنبه، ۵ دی ماه) مجلس شورای اسلامی ۱۴۸ رأی موافق، ۵۶ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر در صحن این لایحه را به تصویب رساندند که براساس آن ایجاد هرگونه منطقه آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی منوط به تصویب مجلس شد.

همچنین بنابر گزارش حبیب الله دهمرده نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد حذف عبارت «و معرفی سازمان اداره کننده توانمند، فقط در محدوده‌ای تا سقف هزار هکتار برای مناطق آزاد تجاری- صنعتی و دویست هکتار برای مناطق ویژه اقتصادی در شهرستان»را مطرح کرد که با ۱۵۰ رأی موافق، ۵۱ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۳ نماینده حاضر در صحن با آن موافقت شد.

در ادامه نمایندگان با افزوده شده عبارت «به تصویب مجلس» را قبل از عبارت «و تامین زیرساخت های مورد نیاز» موافقت کردند.

همچنین نمایندگان با حذف تبصره ۱ با ۱۶۴ رأی موافق، ۱۹ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۱ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در ادامه نمایندگان مردم در خانه ملت ضمن مخالفت با حذف تبصره ۲ این ماده با اصلاح جزء و رفع ابهامات آن با ۱۷۹ رأی موافق، ۵ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۵ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده ۲۷ اصلاح شده لایحه مذکور؛ ایجاد هرگونه منطقه آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی منوط به تصویب مجلس و تامین زیرساخت های مورد نیاز برای استقرار واحدهای تولیدی، اخذ مجوز مورد نیاز از قبیل تأییدیه زیست محیطی،نظامی، امنیتی با رعایت قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی و قانون چگونگی ایجاد مناطق ویژه اقتصادی امکان پذیر است.

نمایندگان در ادامه با حذف کل تبصره ۳ با ۱۷۴ رأی موافق، ۱۷ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۵ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس تبصره ۲ اصلاح شده ماده ۲۷ لایحه مذکور، کلیه وظایف، اختیارات، ساختار و تشکیلات با حفظ شخصیت حقوق مستقل و مقررات و قوانین مربوطه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به وزارت امور اقتصادی و دارائی منتقل و وزیر مربوط مسئول اجرای قوانین مربوط در حوزه مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی خواهد بود.

در تبصره ۱ حذف شده ماده ۲۷ لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور آمده بود؛ هیات وزیران مکلف است تا پایان سال دوم برنامه با بررسی محدوده مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی مصوب و توجه به عملکرد اقتصادی مناطق و ظرفیت بالفعل و بالقوه، نسبت به بازنگری در محدوده این مناطق اقدام و نقشه‌های پیشنهادی را جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

همچنین در تبصره ۳ حذف شده ماده ۲۷ لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور آمده بود؛ در مناطق آزاد واحدهای تولیدی که جهت صادرات سرمایه گذاری می‌نمایند برای ۱۵ سال مشمول مالیات به نرخ صفر می‌باشد. سایر واحدهای تجاری و خدماتی فقط برای ۵ سال مشمول مالیات به نرخ صفر است.

نمایندگان پیش از این با حذف ماده ۲۶ لایحه برنامه ششم توسعه کشور با ۱۶۹ رأی موافق، ۳۰ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۵ نماینده حاضر در صحن موافقت کرده بودند.

براساس این گزارش؛در ماده ۲۶ حذف شده لایحه مذکور آمده بود؛ دولت موظف است تا پایان سال سوم برنامه با همکاری معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی تمامی قوانین و مقررات مرتبط با کسب و کار را با رویکرد تسهیل کسب و کار تنقیح کرده و حاصل را در قالب قوانین جامع ۱۰گانه؛ کار و تامین اجتماعی، بانک و بازار سرمایه، مالیات، مناقصات، سرمایه گذاری خارجی، تجارت، ساختمان، استاندارد، اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و حقوق مصرف کننده جهت اقدامات بعدی به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

به این ترتیب در این مرحله پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان، مناطق آزاد وارد ساختار تازه‌ای شدند که از ابتدای مطرح شدن این بحث در سال‌های پیش موافقان و مخالفان جدی خود را داشته است.

تین‌‌نیوز، در خبرها و گزارش‌های بعدی ابعاد تصویب این قانون را در گفتگو با موافقان و مخالفان بررسی خواهد کرد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *