img

«مصطفی کواکبیان» در یک سخنرانی دانشگاه آزاد اسلامی شیراز ادعا کرد که بعید نیست اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا [غیر از روحانی] معرفی کنند.

به گزارش انصاف نیوز، آقای کواکبیان که دبیرکل حزبی کوچک به نام «مردمسالاری» است، در حالی که اصلاح طلبان بر حمایت قاطع از حسن روحانی در انتخابات ۹۶ تاکید دارند، گفته است: «بعید نیست که حزب مردم سالاری و سایر اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا معرفی کنند اما وحدت اصلاح طلبان خط قرمز ماست».

کواکبیان عصر چهارشنبه در همایش بررسی ریشه‌های فساد که از سوی انجمن اسلامی ترقی خواه دانشگاه ازاد شیراز برگزار شده بود، گفت: یکی از راه‌های پاسداشت اخلاق، صیانت از سلامت اقتصادی جامعه است و اگر جامعه‌ای دچار فساد اقتصادی شود نیاز به کودتا نیست بلکه خود به خود از بین می‌رود لذا مردم و به ویژه جوانان باید حاکمیت سلامت اقتصادی را در جامعه مطالبه کنند.

وی افزود: علاوه بر ارتقای معیشت مردم، ایجاد اشتغال جوانان، ایجاد رونق اقتصادی؛ موضوع مبارزه با فساد اقتصادی نیز باید در اولویت دولت باشد، مردم ما می‌توانند با گرفتاری‌ها و سختی‌های اقتصادی بسازند اما هرگز تبعیض را نمی‌پذیرند.

این نماینده ی مجلس اضافه کرد: تخطی از قانون از موارد مهم ایجاد کننده ی فساد است که اگر قانون به معنای واقعی در جامعه حاکمیت داشته باشد جامعه بسیار کمتر دچار بی انضباطی مالی و فسادهای اقتصادی می‌شود.

او ادامه داد: بزرگ‌ترین ضربه را دولت قبل به دلیل ایجاد بی انضباطی‌های مالی در جامعه به کشور زد به طوری که از هر گوشه‌ای پولی را بر می‌داشتند.

عضو فراکسیون امید مجلس گفت: اگر ما به صورت کامل قانون را در جامعه حاکم کنیم بسیاری از فسادها برچیده می‌شود اما اگر در جامعه ما دور زدن قانون زرنگی محسوب شود، فساد رخ می‌دهد.

کواکبیان اظهار کرد: دومین عامل در ایجاد فساد در کشور وابسته بودن اقتصاد کشورمان به نفت و اقتصاد رانتی است. اگر می‌خواهیم از فساد در امان باشیم باید گام‌های اساسی در زمینه عدم وابستگی بودجه کشور به نفت برداشته شود.

کواکبیان سومین عامل را دولتی بودن اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: آقای روحانی ایده‌ای را مطرح کردند که امور کشور را به مردم واگذار کنند که باید دید در سه سال فعالیت دولت فعلی تا چه میزان حجم دولت کوچک شده است؟ در حالی که دولت قبل روز به روز دولت را بزرگتر کرد.

وی اضافه کرد: هر چه امور دولتی‌تر باشد فساد نیز بیشتر است زیرا عده‌ای با بهره گیری از رانت اطلاعاتی می‌توانند زمینه ساز ایجاد فساد در جامعه باشند.

دبیر کل حزب مردم سالاری افزود: نظارت دستگاه‌های نظارتی یکی از بخش‌های مهم درجلوگیری از فساد در کشور است که باید با دقت و حساسیت تمام مسائل را رصد و بررسی کنند و بر اساس اصل ۷۶ قانون اساسی نمایندگان مجلس حق تحقیق و تفحص در همه امور در کشور را دارند که باید بررسی شود که از بعد از انقلاب اسلامی تاکنون چند مورد تحقیق و تفحص در کشور منجر به صدور حکم و اجرای آن شده است؟

کواکبیان پنجمین عامل ایجاد فساد را عدم فعالیت نهادهای مدنی، احزاب، سازمان‌های مردم نهاد، رسانه‌ها و مطبوعات دانست و اضافه کرد: اگر نهادهای مدنی مانند رسانه‌ها، احزاب و مطبوعات در هر جامعه‌ای به عنوان چشمان ناظر از طرف مردم عمل کنند فساد به مراتب در جامعه کم خواهد شد.

کواکبیان گفت: اگر نظام و قانون را دوست داریم و می‌خواهیم بماند باید فریاد بکشیم و حرف بزنیم که امروز بزرگترین رسالت دانشجویان ما در کشور مطالبه گری، آزادی خواهی و عدالت جویی است.

وی افزود: تا زمانی که احزاب در کشور ما جا نیفتاده و انتخابات‌های ما حزبی نشود رشدی در کشور نخواهیم داشت و این درحالی است که احزاب و مطبوعات ما در کشور باید آزادی عمل و بیان داشته باشند، مگر شهرداری تهران یک نهاد امنیتی است که یاشار سلطانی که فیش حقوقی را منتشر کرده حکم او اقدام علیه امنیت ملی باشد؟

کواکبیان بیان کرد: در بحث مقابله با فساد، اصلاح طلب و اصولگرا نداریم و همه باید دست به دست هم دهیم و طرح جامعی را به نفع مردم در مجلس تصویب کنیم و دستگاه‌های نظارتی مانند دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور نظارت‌های خود را با دقت و حساسیت انجام دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: ما در فراکسیون امید کمیته‌های مختلفی داریم که یکی از دستاوردهای این فراکسیون منجر به تشکیل فراکسیون شفاف سازی در مجلس شد که در این فراکسیون امور مختلفی پیگیری می‌شود.

وی اضافه کرد: در خصوص حساب‌های قوه قضاییه نامه نگاری‌هایی با دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور انجام داده‌ایم که این موضوع به دور از جنجال و هیاهو دنبال شود و در این موضوع بحث اصلی ما نوع حساب‌های قوه قضاییه نیست بلکه حرف ما این است که به عنوان مال وثیقه گذار سودی که به پول آن تعلق می‌گیرد مربوط به وثیقه گذار یا قوه قضاییه است؟ همچنین علمای قم نیز می گویند که اصل سود بانکی ربا است و این مواردی است که باید در کشور شفاف سازی شود.

کواکبیان گفت: در حال حاضر حقوق هر نماینده مجلس پنج میلیون و چهارصد هزار تومان است و مابقی خدمات و هزینه‌ها مانند پذیرایی از مهمان، ایجاد دفتر نمایندگی، فرد همراه و غیره نیز حساب می‌شود که با این هزینه‌ها، دریافتی آنها بیشتر می‌شود اما حقوق هر فرد به میزان مشخص است.

وی همچنین درباره ی فعالیت حزبی و متشکل سیاسی گفت: آقای کروبی از جمله مسوولان قوای حکومتی بودند که حزب تشکیل دادند.