خبرگزاری فارس: بررسی انتصابات جدید در وزارت آموزش و پرورش

با آمدن فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی به وزارت آموزش و پرورش، تغییرات و انتصاباتی آغاز شده و لیوانکو قصددارد این تغییرات را جهت قشر عظیم و عزیز فرهنگیان ( شاغل و بازنشسته)سراسر کشور اطلاع رسانی نماید.

به گزارش خبرگزاری ها فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی در تاریخ ۱۱ آبان‌ماه با رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر آموزش و پرورش انتخاب شد.از همان لحظه انتخاب دانش‌آشتیانی در وزارت آموزش و پرورش همگان در انتظار این بودند که آیا شاهد اعمال تغییراتی گسترده در سطوح مدیریتی این وزارتخانه خواهند بود یا خیر.

نخستین انتصاب، آمدن فرزانه و رفتن بطحایی بود

موضوع تغییرات و انتصابات در وزارت آموزش و پرورش اما خیلی زودتر از آنچه به نظر می‌آمد، اتفاق افتاد و کمتر از هفت روز بعد حسین فرزانه به عنوان سرپرست معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش منصوب شد.

با آمدن فرزانه به کلیدی ترین معاونتها جایگاه حصادی مدیرکل امورمالی و ذیحسابی وزارتخانه محکمتر شد و همفکری این دو در جهت بهبود امورات ستادی کاملا مشهود هست.

سید محمد بطحایی که پیش از این معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در زمان تصدی وزارت فانی در آموزش و پرورش بود، پس از رفتن فانی، از سوی رئیس جمهور به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شد تا وزیر جدید معرفی شود.

اینکه چرا وزیر آموزش و پرورش به سرعت فردی را جای بطحایی به عنوان سرپرست منصوب کرد، سؤالاتی را در اذهان ایجاد کرده است.لازم به یادآوری است بطحایی بازنشست شدند.

دومین انتصاب، آمدن فیض و رفتن کفاش بود

اما دومین انتصاب احمدی دانش‌آشتیانی در معاونت پرورشی و فرهنگی این وزارتخانه اتفاق افتاد، جایی که تغییرات در آن بسیار محتمل بود.

در ۲۲ آبان ماه و پس از حضور حدود ۱۱ روزی در آموزش و پرورش، احمدی دانش‌آشتیانی دست به تغییر در معاونت پرورشی و فرهنگی زد و مهدی فیض را که در کارنامه خود، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی دارد به جای حمید رضا کفاش منصوب کرد. متعاقب آن کفاش بازنشست و بدنبال هیات علمی شدن در دانشگاه های تحت پوشش وزارت آموزش و پرورش هستند.

انتصاب در معاونت‌ آموزش ابتدایی؟

یکی از معاونت‌های مهم و تأثیرگذار وزارت آموزش و پرورش، معاونت آموزش ابتدایی است که نیمی از دانش‌آموزان سراسر کشور زیر مجموعه این معاونت ساماندهی می‌شوند.

محمد دیمه‌ور در زمان وزارت فانی، معاون آموزش ابتدایی بود اما مدتی کوتاه قبل از رفتن فانی از آموزش و پرورش، استعفای خود را به وزیر ارائه داده بود که با مخالفت وزیر وقت رو به رو شد، اما دیمه‌ور از همان روزهای ابتدایی مهر ماه امسال دیگر در سرکار خود حاضر نشد و اکنون هم معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش فاقد مسئول مستقیم میباشد.

به نظر می‌رسد فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی در یکی از انتصاب‌های خود باید معاون آموزش ابتدایی این وزارتخانه را منصوب کند.

آیا حراست وزارت آموزش و پرورش صاحب رئیس می‌شود؟

مردادماه سال جاری بود که محسن موحد از مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش خداحافظی کرد و خیلی بی سر و صدا از آموزش و پرورش رفت و مدتی بعد هم وزیر وقت برای حمید رضا حوری حکم سرپرستی حراست وزارت آموزش و پرورش را صادر کرد.

به نظر می‌رسد در این دوره حکم رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش هم صادر شود که باید منتظر بود و دید چه فردی برای این پست معرفی می‌شود. هم اکنون معاون آی تی مرکزحراست وزارت آموزش و پرورش سرپرستی حراست این وزارتخانه رابعهده دارد. با نداشتن رئیس مرکز حراست ، دانش آشتیانی مجبور هست تا معلوم شدن تکلیف این مرکز تمام احکام را با عنوان سرپرست انتخاب کند.

گفته می شود با مشکلات پیش آمده در صندوق ذخیره فرهنگیان، مرکز حراست روزگار سختی راسپری کرد و هم اکنون سازمان حراست کل کشور در انتخاب مهمترین مرکز تصمیم گیری پرسنلی قبل از وزارت نفت راه دشواری را پیش رو دارد.

رفیعی بجای رضایی رئیس دفتر وزارتی آموزش و پرورش شد

در روزهای نخست حضور احمدی دانش‌آشتیانی در آموزش و پرورش زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر داوود رضایی رئیس دفتر وزارتی به گوش می‌رسید تا اینکه در آخرین روز برگزاری نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، فانی به همراه رضایی رئیس دفتر خودش به این نمایشگاه آمد تا رفتن رضایی از وزارتخانه محتمل و قطعی باشد.

دانش آشتیانی آقای رفیعی را که سابقا در اداره کل بازرسی وزارتخانه مشغول بکار بودند بجای رضایی بعنوان رئیس دفتر وزارتی آموزش و پرورش منصوب کردند

سرپرست دفتر وزارتی هم انتخاب شد

محمد فاضل یکی از نزدیکان علی اصغر فانی بود که مدیریت دفتر وزارتی را در زمان وزارت فانی عهده‌دار بود و ایشان نیز جای خود را به مجتبی زینی وند داد وی از بدنه آموزش و پرورش و از مدیرکل مدارس غیردولتی ومشارکتهای مردمی به این جایگاه نقل و مکان کرده اند.

بعید نیست با انتصاب زینی وند به این عنوان ، آقای جدایی ازمرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران نقل و مکان کند درصورتیکه روابط حسنه اداری بین جدایی و زینی وند به جدایی نکشیده باشد!!

از طرفی گفته میشود باقری معاون فعلی آقای چاربند که ریاست فناوری اطلاعات وزراتخانه را بعهده دارد پیش از این نیز معاون  پشتیبانی اداره کل شهرتهران درزمان تصدی چاربند را در کارنامه خود دارد، شنیده ها حاکی از این است باقری و جدایی از گزینه های احتمالی تصدی اداره کل شهرتهران میباشند.

تغییر معاون پارلمانی وزارت آموزش و پرورش

حجت الاسلام ناصری زنجانی که معاون پارلمانی وزارت آموزش و پرورش در زمان وزارت فانی است، به نظر می‌رسد خیلی زود از این وزارتخانه خواهد رفت.

زیرا نزدیکان احمدی دانش‌آشتیانی معتقدند زمانیکه ناصری معاون پارلمانی آموزش و پرورش بود وزیر این وزارتخانه ۴ مرتبه کارت زرد از مجلس دریافت کرد، یکبار تا مرز استیضاح پیش رفت و در مرتبه دوم استیضاح هم توسط رئیس جمهوری کنار گذاشته شد.

حال باید دید که چه فردی و چه زمانی برای تصدی در این پست معرفی می‌شود.

تغییر رئیس سازمان نهضت سوادآموزی

خبرهایی در روزهای اخیر هم به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه سازمان نهضت سوادآموزی هم دستخوش تغییراتی خواهد شد که البته این موضوع خیلی محتمل به نظر نمی‌رسد اما در مجموع باید منتظر بود و دید که این تغییرات رخ می‌دهد یا خیر.

تغییر در معاونت تربیت بدنی

وضعیت ورزش در مدارس و عدم تزریق بودجه و اعتبارات تربیت بدنی و همچنین عدم توجه کافی به حوزه سلامت و افزایش مشکلات آسیب‌های اجتماعی از جمله نکات منتقدان در خصوص معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش است.

استفاده از فردی چابک در این معاونت نیز به نظر محتمل خواهد بود.

ضمنا معاونت آموزش متوسطه و برخی دیگر از زیرمجموعه‌ها مانند سازمان دانش‌آموزی و مرکز سنجش با توجه به لو رفتن مشکوک سئوالات در سالهای اخیر نیز احتمال تغییراتی در آنها وجود دارد.

تغییر در سازمان استثنایی کشور

امروزه نظر کاربران در خبر های فرهنگی را مطالعه می کنیم جایی نیست که از تغییر قریب الوقوع رئیس سازمان سخنی مطرح نشده باشد باید بدانیم خدمت کردن در سازمان استثنایی علاقه و اشتیاق خاصی را می طلبد و نیاز مبرم به ادبیات خاصی دارد که  بازگشت مجدد اقای قدمی بعد از افروز،خانم صبور مهاجر، قدمی،  طباطبایی، خانم کشاورز شاید به دلیل تجربیات او بود با اینحال تامین هزینه های سرویس و سایر انتظاراتی که اولیاء  این قشر از دانش آموزان با نیازهای ویژه از آقای قدمی داشتند برآورده نشده و دانش آشتیانی را مجاب کرده که دست به تغییرات بزند وبا توجه به تاکیدات هیات دولت که خانم مولاوردی بیان داشتند ممکن است این معاونت نیز که عواطف و رفتارهای سرشار از احساسات خاصی را می طلبد گزینه خانم ، محتمل تر بنظربرسد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

آقای محمدیان که سالهاست در این جایگاه حضور دارند ممکن است این سازمان در این دوره دستخوش تغییرات گردد و تاکنون نیز از جانشین احتمالی سخنی به میان نیامده است.

قابل توجه کاربران محترم ، اخبار این صفخه در صورت هرگونه انتصاب و جابجایی در اسرع وقت به روز رسانی میگردد.لذا سایت لیوانکو همواره در دسترس شما عزیزان باشد.