انتخابات آمریکا

به گزارش لیوانکو با توجه به اختلاف ساعت در کشور  آمریکا ۲۰۰ میلیون نفر واجد رای دادن امروز (سه شنبه) به پای صندوق‌های رای می‌روند تا مشخص کنند که آیا دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا خواهد شد یا هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها. پیش بینی می شود حدود ۱۲۰ میلیون نفر در انتخابات شرکت کنند و اوباما که چهل و چهار مین رئیس جمهور آمریکا با ۷۰ میلیون رای وارد کاخ سفید شد از طرفی اوباما تمام ملاقات های آخر هفته خود راکنسل کرده تا بیشتر در خدمت رئیس جمهور منتخب آتی آمریکا باشد.

 آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که کلینتون چهار درصد جلوتر است. حدود ۴۷ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی‌ها گفته‌اند به کلینتون رأی می‌دهند و حدود ۴۳ درصد آنها گفته‌اند که به ترامپ رأی می‌دهند.

تاکنون نزدیک به ۴۵ میلیون نفر رای خود را به طور پستی ارسال کرده‌اند که بی‌سابقه است.

همچنین نشانه‌هایی از حضور گسترده لاتین‌تبارها به چشم می‌خورد، پدیده‌ای که احتمالا به نفع کلینتون تمام خواهد شد.

آغاز روند رای گیری

طبق سنت دیرینه آمریکا نخستین رای دهندگان از روستای دیکسویل نوچ از ایالت نیوهمپشایر به پای صندوق‌های رای می روند.

دیکسویل نوچ روستای کوچکی واقع در ایالت نیوهمپشایر با جمعیتی حدود ۷۵ نفر است. این روستا به طور سنتی نخستین حوزه رای گیری در ایالت آمریکا است. براساس سنت تاریخی در این روستا از سال ۱۹۶۴ میلادی تاکنون، ساکنان دارای حق رای این روستا در نیمه شب روز انتخابات سراسری رای خود را بصورت غیررسمی به  صندوق‌های رای می‌اندازند.

هم‌چنین بر اساس پیش بینی ها از این حوزه کوچک هیلاری کلینتون پیروز است.

آغاز کار دیگر پایگاه‌های رای گیری ساعت ۱۲ به وقت گرینویچ (۱۵:۳۰ به وقت تهران) صورت می‌گیرد.

اتمام روند رای گیری

نخستین پایگاه‌های رای گیری ساعت ۲۴  روز سه‌شنبه به وقت گرینویچ و آخرین پایگاه‌های رای گیری در آلاسکا در ساعت ۶ روز چهارشنبه به وقت گرینویچ تعطیل خواهند شد.

نتایج

نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دنبال بسته شدن پایگاه‌های رای گیری در هر ایالت فورا اعلام خواهد شد و در دسترس خواهد بود.

براساس گزارشات، نخستین نشانه‌ها از پیروز انتخابات ریاست جمهوری احتمالا ساعت ۳ روز چهارشنبه به وقت گرینویچ مشخص خواهد شد اما اگر رقابت‌ها بسیار تنگاتنگ باشد با کمی تاخیر حداکثر تا ساعت ۰۹:۳۰ صبح به وقت تهران مشخص خواهد شد

* انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یکی از انتخابات سراسری، چندگانه و همزمان این کشور است که امروز سه شنبه علاوه بر تعیین رئیس جمهوری آتی، هر ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان نیز مشخص می شوند.

* در همین انتخابات، تکلیف فرمانداران ۱۲ ایالت، ۳۴ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا ، ۱۷ شهردار شهرهای بزرگ این کشور مشخص می شود و ساکنان ۴۳ ایالت آمریکا نمایندگان و سناتورهای مجالس ایالتی را نیز انتخاب خواهند کرد.

*  همزمان در ۹ ایالت آمریکا همه پرسی برای قانونی شدن استفاده تفریحی و دارویی از ماری جوانا برگزار می شود.

* امروز ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای رسیدن به کاخ سفید با یکدیگر رقابت می کنند. اگرچه تمام تمرکز و امکانات رسانه های اصلی در اختیار دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون قرار گرفت

* سال‌هاست فروش الکل در روز رأی‌گیری منع سراسری یا ایالتی ندارد. اما هستند شهرهای کوچک و بزرگی که همچنان به این قاعده پایبندند. مثلا در ۱۸ شهر و ۷ بخش ایالت ایندیانا روز ۸ نوامبر فروش الکل ممنوع است.