img

پیروزی‌های فراکسیون امید ادامه دارد. هنوز شیرینی پیروزی نمایندگان اصلاح‌طلب و اعتدالگرا در رای اعتماد به وزرای پیشنهادی از کام‌شان بیرون نرفته که امیدی‌ها یک بار دیگر پیروز انتخابات نمایندگان حاضر در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا شدند. نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری هیچ کدام نتوانستند رای مجلس برای حضور در این هیات را به خود جلب کنند آن هم در شرایطی که تنها هفت ماه تا انتخابات شوراهای شهر باقی مانده است. رقابت اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان با نمایندگان اصولگرای مجلس بر سر انتخاب ۳ نفر از اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی و ۲ نفر از کمیسیون اصل نودم قانون اساسی برای عضویت در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها بود.

پرواضح است که نتیجه این انتخابات برای اصلاح‌طلبان مهم بود. چه آنکه طبق قانون انتخابات شوراها نظارت بر این انتخابات نه بر عهده شورای نگهبان که بر عهده هیاتی متشکل از نمایندگان مجلس است. به بیان دیگر وظایف بررسی صلاحیت کاندیداها و همین طور نظارت بر صحت و تایید انتخابات شوراهای شهر و روستا بر خلاف سه انتخابات ریاست‌جمهوری، خبرگان و مجلس که بر عهده شورای نگهبان است، در این انتخابات بر عهده هیاتی است که توسط نمایندگان مجلس انتخاب می‌شوند.
امیدی‌ها که هر بار بهتر از قبل توان لابی‌گری خودشان را به رخ می‌کشند این‌بار هم توانستند هر سه گزینه مورد نظر خودشان را به این هیات بفرستند تا دورنمای امیدوارانه‌تری برای انتخابات شوراها ترسیم کنند. اصولگرایان معتدل هم اگرچه پنج گزینه برای این انتخابات معرفی کرده بودند اما تنها دو نفر از آنها موفق شدند به هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها راه پیدا کنند. به این ترتیب از مجموع ۲۲۹ رای ماخوذه، محمدجواد کولیوند (اصولگرای معتدل) با ۱۳۶ رای، قاسم میرزایی‌نیکو (اصلاح‌طلب) با ۱۱۸ رای و محمد محمودی شاه‌نشین (اصلاح‌طلب) ۱۰۱ رای به عنوان سه عضو کمیسیون شوراها در این هیات نظارت و همچنین بهرام پارسایی (اصلاح‌طلب) با ۱۱۴ رای و فرهاد تجری (اصولگرای معتدل) با ۱۰۳ رای به عنوان دو نماینده کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در هیات نظارت مرکزی بر امر انتخابات شوراهای اسلامی کشور انتخاب شدند.
اما در آن سوی ماجرا هم اصولگرایان نزدیک به جبهه پایداری همچون مجتبی ذوالنور نتوانستند رای لازم را برای حضور در هیات نظارت بر انتخابات شوراها به دست بیاورند. محمود بهمنی، محمد آشوری، مقصودی و امیر خجسته هم از دیگر کاندیداهای این انتخابات بودند که رای لازم را به دست نیاوردند.